• Kuratoryjny Konkurs Matematyczny - SP

•

Program Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych na rok szkolny 2010/2011

„W matematyce nie ma specjalnych dróg, nawet dla królów”.
          (Euklides)

I etap – szkolny - 20 października 2010 r.

Cele Konkursu Matematycznego:

· Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów.

· Wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy nad pogłębianiem i rozszerzaniem wiedzy matematycznej.

Zakres wiedzy merytorycznej:

Do każdego etapu konkursu obowiązują treści nauczania, umiejętności i osiągnięcia wynikające z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych, II etap edukacyjny w zakresie matematyki oraz wymienione niżej umiejętności:

· Porównywanie liczb wymiernych.

· Szacowanie wyników i przybliżanie liczb wymiernych.

· Stosowanie pojęcia średniej arytmetycznej.

· Wykonywanie obliczeń procentowych (obliczanie procentu danej liczby, liczby z danego jej procentu, jakim procentem jednej liczby jest druga liczba).

· Zapisywanie treści zadań za pomocą wyrażeń arytmetycznych i algebraicznych.

· Zamienianie jednostek czasu, masy, długości, pola i objętości.

· Rozpoznawanie cech podzielności.

· Dokonywanie i uzasadnianie uogólnień w oparciu o własności figur geometrycznych.

· Rozwiązywanie łamigłówek logicznych i dostrzeganie prawidłowości i uzasadnianie swego postępowania (wyboru).

· Stosowanie języka matematycznego przy zapisywaniu rozwiązań zadań otwartych krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi i uzasadnianie postępowania.

· Sprawdzanie, czy otrzymany wynik spełnia warunki zadania.

· Formułowanie wniosków na podstawie analizy podanego tekstu matematycznego.

Przebieg konkursu:

I etap – szkolny 20 października 20100 r. godz. 12.00 – czas trwania 60 minut

Uczeń rozwiązuje 5 krótkich zadań otwartych jednakowo punktowanych.

II etap – rejonowy – czas trwania 90 minut

Uczeń rozwiązuje 5 zadań otwartych jednakowo punktowanych.

III etap – wojewódzki – czas trwania 120 minut

Uczeń rozwiązuje 5 zadań otwartych jednakowo punktowanych.

Literatura podstawowa:

1. Sz. Jelenski Lilavati, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne

2. Sz. Jelenski Śladami Pitagorasa, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne

3. S. Kowal Rozmaitości matematyczne, Wydawnictwo WNT

4. Podręczniki szkolne, zbiory zadań i sprawdziany do szkoły podstawowej.

Literatura uzupełniająca:

Zachęcamy również do korzystania:

· ze stron internetowych wydawnictw, stowarzyszeń, towarzystw naukowych zajmujących się popularyzacją matematyki,

· wybranych numerów czasopisma „Matematyka” zawierających odpowiednie przykłady zadań konkursowych lub zadań dla kół matematycznych.